Silmänalusnaamiot virkistävät silmänalusihoa, poistavat turvotusta sekä ovat ihanaa arjen hemmottelua iholle. Tässä...
Ruokahävikkiä vastaan – esittelyssä ranskalainen kosmetiikkabrändi Pulpe de Vie
Kiinnostaako sinua kosmetiikka, joka auttaa vähentämään ruokahävikkiä ja on lisäksi edullista ja tehokasta? Tässä postauksessa kerromme lisää ranskalaisesta Pulpe de Vie -ihonhoitosarjasta ja esittelemme muutamia merkin tuotteita, joita sinun tulisi ainakin kokeilla.
Suomessa syntyy kotitalouksien ruokahävikkiä vuosittain noin 25 kiloa henkilöä kohden. Maailmanlaajuisesti ruokaa menee hukkaan tuotanto- ja kulutusketjun eri vaiheissa vuosittain yhteensä noin 1,3 miljardia tonnia. Ruokahävikki aiheuttaa täysin turhaa ympäristökuormitusta, koska ruoantuotannon panostukset on käytetty ja niihin liittyvät päästöt ovat syntyneet perusteettomasti. Lähes puolet maailmassa tuotetuista vihanneksista ja hedelmistä päätyy jätteeksi, minkä takia Pulpe de Vie haluaa taistella ruokahävikkiä vastaan ja siten vähentää tästä johtuvaa turhaa ympäristökuormitusta.
Tämän ihastuttavan, vuonna 2008 Ranskassa perustetun luonnonkosmeettisen ihonhoitosarjan tuotteiden tärkeimpiä raaka-aineita ovatkin hävikkihedelmät ja -vihannekset, eli sellaiset epämuodostuneet, ”kummalliset” ja hieman ylikypsät tapaukset, jotka eivät kelpaa vihannesosastoille myyntiin ja ovat siten hävikkiä. Pulpe de Vie ostaa nämä yksilöt suoraan paikallisilta pientuottajilta aina kun se on mahdollista. Kaikki hedelmät ja kasvikset ovat täysin käyttökelpoisia ravintoarvoiltaan ja ominaisuuksiltaan, ja siksi yritys haluaa tarjota näille yksilöille uuden mahdollisuuden loistaa tuotteidensa tähtiraaka-aineina, ja se valmistaa niistä tuotteisiinsa supertehokkaita hedelmävesiä, -uutteita ja -öljyjä.
Pulpe de Vie on keskittynyt alusta lähtien kehittämään vastuullista ja laadukasta kosmetiikkaa. Se pyrkii myös löytämään luonnollisia vaihtoehtoja kaikille ainesosille, käyttämällä esimerkiksi piparjuurta synteettisen säilöntäaineen sijaan ja korvaamalla silikonit oliivijohdannaisilla. Pulpe de Vien jokainen tuote sisältää vähintään 99% luonnollisia raaka-aineita, ja tuotteilla on luonnonkosmetiikan Ecocert- ja Cosmébio-sertifikaatit. Lisäksi yritys hankkii kaiken tarvittavan mahdollisimman läheltä pakkausmateriaaleja ja painomusteita myöten.
Sarjan tuotteet ovat hinnaltaan edullisia, ja tärkeä osa Pulpe de Vien ideologiaa onkin se, että tuotteet ovat kaikkien saatavilla. Ihonhoitosarjasta löytyy tuotteita laajalla skaalalla puhdistustuotteista seerumeihin, ja tuotelinjoissa on huomioitu niin epäpuhdas, ikääntyvä, kosteutusta kaipaava kuin väsynyt ja hehkua kaipaava iho. Brändi haluaa tarjota toimivia tuotteita hauskalla otteella. ”Hedelmiä ja huumoria, kaikki mitä tarvitsemme!” onkin yksi brändin sloganeista.
Tutustu ainakin näihin ihonhoitosarjan huipputuotteisiin:
Brrright Anti-Fatigue Glow - Heleyttävä silmänympärysvoide
Greipiltä tuoksuva silmänympärysvoide imeytyy nopeasti ja häivyttää välittömästi tummia silmänalusia sen sisältämän helmiäispigmentin avulla. Voide sisältää C-vitamiinipitoista greippiä, kurkkua ja porkkanaa, jotka häivyttävät väsymyksen merkkejä ja kirkastavat ihoa sekä virkistävää kofeiinia, joka auttaa vilkastuttamaan verenkiertoa ja laskemaan turvotusta. Ihana tuote erityisesti meikin alle!
Yol’eau- Rauhoittava ja kosteuttava kasvogeeli
Yol'eau on upea geelimäinen voide, joka sopii parhaiten ärtyneelle, atooppiselle ja herkälle iholle - mutta sopii loistavasti myös iholle, joka kaipaa vesikosteutusta! Rauhoittavat kehäkukkavesi, ruusuvesi, kurkku-uute ja aloe vera muodostavat yhdessä kosteuttavien glyseriinin ja hyaluronihapon kanssa täyteläisen tuntuisen kasvogeelin, joka jättää ihon pehmeäksi ja kosteutetuksi.
#Nofilter - Prebioottinen kasvoseerumi
Tämä rasvaiselle, epäpuhtaalle ja sekaiholle ihanteellinen seerumi supistaa ihohuokosia, kosteuttaa ja suojaa ihoa. Seerumi sisältää prebiooteja, jotka tasapainottavat ihon luontaista toimintaa ja vahvistavat sen luontaisia suojamekanismeja. Lisäksi tuote sisältää ihoa rauhoittavaa sinkkiä ja viilentävää piparminttua. Loistava tuote oikuttelevalle iholle iästä riippumatta!
Sex on the Peach -kangasnaamio
Kaikille ihotyypeille sopiva, heleyttävä persikkainen kangasnaamio uudistaa, kosteuttaa ja tasoittaa ihon sävyä. Naamio sisältää pehmentävää ja uudistavaa persikkaa sekä C ja E – vitamiinipitoista kiiviä, joka suojaa ja virkistää sameaa ihoa. Pulpe de Vien kangasnaamiot ovat valmistettu luomupuuvillasta ja ne voi kierrättää käytön jälkeen biojätteeseen.
Prebiotics Grapefruit -deodorantti
Raikas ja 100 % luonnollinen deodorantti, joka ei sisällä alumiinia. Deodorantissa on raikas greipin tuoksu ja se pitää hien hajun poissa koko päivän ajan sinkin ja prebioottien avulla. Deodorantti on todellinen zero waste -tuote, sillä se on pakattu näppärään pahvikääreeseen eikä siitä siten synny lainkaan muoviroskaa.
Jätä kommentti